Below is our official 2018 Screening Schedule. The schedule is broken down into two columns; the left column contains the screening schedule for Saturday, October 6th and the right column contains the screening schedule for Sunday, October 7th. All Official Selections will be screening either on Saturday or Sunday at the AMC theater in Times Square. Please be aware that the times listed for screenings to end may vary but will not exceed the stated time. We strongly suggest you use the find feature on your computer by pressing Command + F (For MAC users) and Control + F (For PC users). After pressing this combination of keys enter the director’s name or the title of the film that you would like to see during the festival.

IMPORTANT: Each film is only screened once throughout the weekend so please be sure to take note of the screening time, date and theater in which the film(s) will be screening. Due to time restrictions and amount of Official Selections in this year’s festival we cannot re-screen any film if you miss the screening you came to see.

If you have any questions about the festival or if you see any information below regarding your film that is incorrect (e.g. misspelled director name or film title) please let us know as soon as possible by emailing info@aahsff.com. August 15th is the last day to let us know if there are any spelling errors in this list before we print our festival programs.

#HSFILMFEST2018

Saturday, October 6th


Screening 1

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am
Theater 14

“Paintings Away", Animation by Katrina Lin, Summit, NJ

“Make The Difference: 1460 Hours", Action Sports by Maria Colon, Bronx, NY

“Your Move. - A Short Film", Drama by Kaleb Cruzado, Live Oak, TX

“LIFE Through the Lens: Margaret Bourke-White, Photographer, Chronicling the History of Her Time", Documentary by Parker Beverly, Pensacola, FL

“The Imbalancing Act", Drama by Logan Binstock, North Hollywood, CA

“Within Reach", Drama by John Adkins

“You Can't Replace A Dad", Documentary by Molly Stineman and Sydney Blount

“Lost In The Crowd", Broadcast Journalism by Ashley Spark, San Francisco, CA

“Strawberry Afternoons", Music Video by Maya Castronovo, Fitchburg, WI

“Re-Painting the Mission", Documentary by Akil Carrillo and Tita Mahmoud, San Francisco, CA

“Cyrus Party", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Kisang Lee, Republic Of Korea

“Backstage", Drama by Jacob Rothman, Lewisburg, PA

“WAKE UP! The Advantages Of Sleep", Documentary by Luke Cheatwood, Stillwater, OK


Screening 2

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 15

“Pre-Trial Detention", Documentary by Chris Ortega, Christian Colvin, Zachary Samuel and John Jefferson, Stamford, CT

“Hectic Happenings", Comedy by Campbell Moore, Katie Moore, Jake Berman, Vivi Husted and Tom Stiel, San Diego, CA

“You've Been On My Mind", Drama by Justin Park, Carmel, IN

“Hammer Time", Comedy by Carlos Key and Rohan Ramdin, Seattle, WA

“Enough.", Drama by Dylan Vento, Miami, FL

“Your Love", Music Video by Noah Ludwig, Ashland, OH

“The Comeback", Drama by Robert Sharrar, Thousand Oaks, CA

“Meet Me In The Pale Moonlight", Documentary by Avon Schultz

“Broken", Drama by Marissa Pena, Perth Amboy, NJ

“Forget Me Not", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Giselle Harven and Lincoln Lillywhite, Visalia, CA

"Peach Pits", Drama by Zoe Noel Estes

“Michael Garafola- Adapt", Middle School by James Labuda

“Skateboarding", Documentary by Julie Lozano, New York, NY

“Stop for the Bus", PSA by Jordan Brown, Lebanon, PA


Screening 3

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am
Theater 16

“The Man on the Moon", Drama by Andre Abrahamsson, Rubén Pérez Avalos, Sweden

“Love is a Game", Experimental by Jolisse Gray, Andover, NJ

“Maybe Next Time", Drama by Cally Mansfield, Saugerties, NY

“Happy Days", Music Video by Brendan McCann, Pembroke Pines, FL

“We Exist", Documentary by Anabelle Martinez

“Charles", Comedy by Hayden Church, Jacksonville, FL

"Contact", Drama by Lindsay Wolf, Houston, TX

“Gloves", Documentary by Nicholaos Wiley, Springfield, MO

“Marbles", Animation by Hallie Farmer

"Winning the Game", Documentary by Thomas Ernst, Clearwater, FL

“Blind Wishes", Drama by Brian Russell

“Native", Documentary by Isaiah Woods

"All Around Us", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Will Cuculis, Seven Valleys, PA

“Darcno", Experimental by Preston Moderi, Dallas, TX

“Pas•sion", Experimental by Christian Meinholz, Middleton, WI


Screening 4

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 17

“South Side", Experimental by Noah Prince

“Total Solar Eclipse", Documentary by Mathias Foster, Sammamish, WA

“Backfire", Drama by Eli Eisenstein, Libby McNeil, Ben Weissman, Ardmore, PA

“Yellow House", Documentary by Alyce Rogers, Jacksonville, FL

“Detention", Comedy by Garret Ballinger, Wrightstown, NJ

“Brain Soup", Drama by Mark Cohen

"Mind Lamping", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Thomas Rubino, Thornwood, NY

“Twice Exceptional", Documentary by Samuel Faux, Florissant, CO

“We Don't Fall Far", Drama by Kaylayla Raine

“In Dreams", Experimental by Olivia Andrews, Fairfield, CT

"Surviving", Documentary by Téa Santos

“So Lovesick", Music Video by Jaysen Duckworth and Nick Reyes-Cairo, American Fork, UT

“Homecoming", Drama by Max Ulmer, San Antonio, TX

“Dear Mom and Dad", Experimental by Jelina Liu

“Donald and the Battle of Crohn's Disease", Documentary by Logan Brodsky, Boca Raton, FL


Screening 5

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 18

“Love to Hatred Turned", Drama by Jimmy Dallara, Santa Rosa, CA

"Remorse", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Zach Funkhouser, Kat Irizarry, Eric Olmeda and Kaylie Zerwas, Brooksville, FL

“Dollars And Sense: The Impact Of School Funding On Students And Communities”, IMAX In Focus by Cedar Crest High School

“Under the Windhorse", Documentary by Michael Yuanhao Deng, Claude Haoda Lv and Ranran Hu Woodberry Forest, VA

“Une Fille En Fuite", Experimental by Fred-X and Nicole Lukas, Lebanon, NJ

"Dear Fay", Drama by Isha Chitre, San Jose, CA

“News Flash", Broadcast Journalism by Sanya Salehi, Rachel Bakke

“Dreamers", Experimental by Emily McClanahan, Austin, TX

“Washed Up", Comedy by Andrew Connelly, Scituate, MA

“Chrysopoeia", Drama by Lucy Blumenfield, Los Angeles, CA

“Boys/Girls", Music Video by Hannah Martin, Michelle Lewis and Sara Snelson, Springfield, MO

“Growing Pains", Drama by Nathan Xia

“Daydreamer", Animation by Kat Garrido, Gastonia, NC

“Behind The Headlines", Documentary by Darian Williams and Ryan Lewert, Deerfield Beach, FL

“Days of the Weak.", Experimental by Adrian Delcan


Screening 6

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am
Theater 19

“Salt Water", Experimental by Anahita Amirshahi, Irvine, CA

“Flag Day", Comedy by Ariana Luterman, Dallas, TX

“Gun Violence Documentary", Documentary by Jasmine Edwards, La'Vuncia Thompson, Enrique Rodriguez, Christian Guevara and Armando Andrade, Houston, TX

“Sins of Our Fathers", Drama by Blake Nielson, Max Rogoff and Conrad Holzman, Irvine, CA

“iRony", Animation by Radheya Jegatheva, Australia

“Drone Tales", Drama by Lucca Lofaro

“My Only Friend", Music Video by Aidan McGlone, Plymouth, MN

“A Work of Art", Drama by Lucas Boniface, Salt Lake City, UT

“Viral Video Sparks Discussion On Springfield's Unique History", Broadcast Journalism by Kaylee Sun and Kayla Helms, Springfield, MO

“The Worst Best Week of My Life; A Lyme Disease story.", Documentary by Chase Nutting, Lone Tree, CO

“Heart to Heart", Drama by Kim-Anh Vo, Lakeland, FL

“Still I Rise", PSA by Hannah Ackles, Carlsbad, CA

"The Other Box Project: Student Activism for the Next Generation", Documentary by Toby Ilogu and Aidan Duffy, Belle Mead, NJ

“What's There To Do?", Experimental by Srdjan Bozin, Stony Brook, NY

“Like Her", Drama by Michelle Yu, Cresskill, NJ


Screening 7

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 20

“Between the Bells Holiday Radio Show", Comedy by Abigail Karl, Monmouth Beach, NJ“

“An Excerpt: Eating Weird Fish at Lake Marion", Experimental by Mikayla Zwerdling, Greenville, SC

“Awkward Moments", Comedy by Connor Sheehan and Nick Englehart, Womelsdorf, PA

"Black Mass", Drama by Thotti Cardoso, Brazil

“Women in STEM", Documentary by Alexia Hartogensis, Greenwich, CT

“The Shot", Drama by Nepal Arslan

“Embracing Emily", Documentary by Joseph Malewicz, Millis, MA

“The Story Of How We Meat", Music Video by Adam Perez, Pembroke Pines, FL

“BROTHER, ALONE", Drama by Jonah Belsky

"A City Divided", Documentary by Thomas Darragh, Trevor Peyronnin and Christopher Brupbacher, New Orleans, LA

“Dollhouse", Experimental by Ella McCausland, Birchrunville, PA

“Just a Word", Drama by Corvin Bourland, Salt Lake City, UT


Screening 8

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 21

“Usual", Drama by Indie DiMartino, Saint Augustine, FL

“12 Pains of Christmas", Comedy by Alyssa Cornelius, Spring Hill, FL

“The Players of Fullerton Tennis Center", Documentary by Julianna Sabile, Fullerton, CA

“Keys", Animation by Harrison Hanneman, Franklin, WI

“Polaroids", Drama by Lara Rudar, Dubai

“Hey, Dad", Drama by Riley Michelin, Lauderdale, FL

“Have No Fear", Music Video by Markel Eason and Chris Hawthorne

“The Dream", Documentary by Sophie Fleischner

“Our Generation", Experimental by Samantha Cody, Morgan Culp, Luna Downey and Haley Jutting, Spring Hill, FL

“Our Family", Documentary by Lauren Laird and Lola Ernest, Ypsilanti, MI

“The Art Collector", Drama by Saoirse Loftus-Reid, Lexington, MA

“The Beauty of Sound", Experimental by Kaileia Marthoski, Medford, OR

“Something Different", Documentary by Caleb Ullendorff, Los Angeles, CA

“Unforgettable Nightmare", Animation by Daniel Hjelm, Miami, FL

“The Final Quest", Drama by John Farwell, Fort Mill, SC


Screening 9

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 22

“Confession", Comedy by Maggie Brill and Alyssa Lara, New York, NY

“Labeled", Documentary by Hadassah Nix

“Unspoken", Experimental by Morgan Clark and Pierce McCorquodale

“The Driver", Drama by Austin Marks, Los Angeles, CA

“Good Food = Better Mood", PSA by Lukas Guerra, Miami, FL

“Drive", Music Video by Kyle Farscht, Millburn, NJ

“For Better Or For Worse", Documentary by Angel Baeza

“Mochi", Animation by Bryanna Gavino, Manteca, CA

“Dinner in 2036", Drama by Clay Morris, Dallas, TX

“The Divide", Documentary by Chris Kam, Santa Rosa, CA

“The Gender Thing", Experimental by Lucas Neufeld, Schenectady, NY

“Plastic Straw-Free Rangiora", Middle School by Jenny Proctor, New Zealand

“All Grown Up", Drama by Alexa May, Dallas, TX


Screening 10

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 23

“Money Bag", Drama by Nolan Trifunovic, Northridge, CA

“Āmrikā", Documentary by Nicole Bahar

“Skootrz", Comedy by Aaron Gallegos, Glenview, IL

“A Story.", Experimental by Lili Bootmann

“Authentic Voice", Documentary by Sharay Juarez

“Mija", Drama by Sophia Stills, Los Angeles, CA

“Red Rover, Red Rover", Documentary by Dennis Dolan

“Unmasked", Middle School by Piper Rothfuss, Miles DiMeo, Michael Fenton and Lily Smith, Cincinnati, OH

“Berry on the Square", Documentary by Ian Linn

“Until Tomorrow", Drama by Abby Brown, Lakeland, FL

“A Nation of Immigrants", Documentary by Kevin Garcia, Tyler Jones, Noah Hecht and Declan Kramer, San Diego, CA

“Pineapple", Comedy by Phinehas Yoon, Alhambra, CA

“Passionfruit", Documentary by Ashley Martinez and Caleb Garrett, La Habra, CA

“Solo", Experimental by Jayne Marie Magliocco, Fairfield, CT

“In Plain Sight: A Hidden Child of the Holocaust", Documentary by Carli Platt, Millburn, NJ


Screening 11

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am

Theater 24

“Wilted", Drama by Chadd Alciati, Petaluma, CA

"Pragma", Experimental by Kellan Blair and Jordan Hagood, Madison, AL

“World Hijab Day", Broadcast Journalism by Tahneek Rahman, Orlando, FL

“Distance - Sophie Feldman", Music Video by Josh Jaffe, Seattle, WA

“THE POOL", Drama by Kelly Long

"Colorblind", Experimental by William Bruno-Falu, Sinking Spring, PA

“12 Cent Meals", Documentary by Siddharth Ramsundar, Berkeley Heights, NJ

“Not As I Do", Drama by Deeksha Marla, Calabasas, CA

“Totally", Comedy by Aidan Merck, Wheaton, IL

“The Tenor of Love", Documentary by Joshua Ben-Shoshan and Cameron Rudin

"Steps To An Educational Revolution", Animation by Takumi Segi, Moore, SC

"The Loneliness Cure", Middle School by Tess Nelson, Columbia Heights, MN

“Undeclared", Drama by Ben Ephraim, Annandale, VA

“Depth", Experimental by Marie Panday, Owings Mills, MD


Screening 12

Saturday, October 6th
9:30 am to 11:10 am
Theater 25

“Here After", Drama by Jonah Mazer and Edaan Moskowitz, Los Angeles, CA

"Recipe For Romance", Experimental by Nicole Pantaleon, Fullerton, CA

“America's Gathering", Documentary by Fawad Zafar, Clive, IA

"Dead to Me", Drama by Talya Lynch, Aurora, CO

“Astronaut Starbright", Documentary by Lana Taylor, Jacksonville, FL

“Paul, Dark and Handsome", Comedy by Ellie Dynes, Jesse Romero, Miles Andersen and Cole Kastner, Seattle,“An Act To End Child Marriage", Documentary by Harriet Rovniak

“How I Feel", Music Video by Jayniece Prichette

“Across The Ocean", Documentary by Fatou Kolley, Bronx, NY

“I Remember", Drama by Caden H. Hollander, San Diego, CA

“Behind Closed Doors", PSA by Hannah Good and Natalie Cashon, Madison, AL

"Anti-Social Freaks", Documentary by Walden Smith

“OCD", Experimental by Kristen Basilio, Valencia, CA


Screening 13

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm

Theater 14

“Dead Air", Drama by Steven Uribe

“Patrick and Charlie", Comedy by Sage Croft, Windermere, FL

“Guilty", Drama by Ben Crocker, Glencoe, IL

“Keeping the History of Flight Alive", Documentary by Aaron Rohrer, Camarillo, CA

“Escape from Reality", Experimental by Andrea Garrido and Jaclyn Menendez, Medley, FL

“Catdom", Animation by June Turbeville, Dallas, TX

“Intrusive", Drama by Maddie Potter

“The Kingdom of Tea", Documentary by Amy Xie, Joshua Guo and Jason Zhang, McLean, VA

"Fully Addicted", IMAX In Focus Documentary by Digital Tech High School

"Chinese Food - Phanzii & RA$", Music Video by Walker Andrews, Jacksonville, FL

“A March Across Generations", Documentary by Eliana D'Astici, Homewood, IL

“Jabberwocky", Experimental by Bell Cameron, Cole Branson, Avante Walker, James Errichetti, Aidan Mulvihill and Jared Ganeles, Kent, CT

“A Soldier's Return", Middle School by Landon Roesch, Los Angeles, CA


Screening 14

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 15

“Vision", Music Video by Micah Brown, Highland, UT

“A Single Photograph", Experimental by Herschey Liss

“The Birds And The Bees", Documentary by Jacqueline Hernandez, Diana De La Paz and Veronica Ledezma, Dallas, TX

“Book Club", Drama by Cole Raymond and Grace Maloney, Middletown, NJ

“CHILDHOOD IMPULSE", Experimental by Brianna Seaberg, North Palm Beach, FL

“When the Lights Go On Again", Drama by Chloe Shelton, Salem, VA

“Hair", Animation by Grace Doyle, Jennie Ross, Meredith Roberts, Jaclyn Goldstein, Jessica Herlitz, Ava Aidala and Jenna Krumerman, Dallas, TX

“TiAnViCa: Riding For Therapy", Documentary by Laura Northup, Lakeland,“Ring", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Emma Lenoski

“A Forgotten Treasure: The Story of a Hoosier Legacy", Documentary by Anthony Cintron, Lutz, FL

“Grand Theft Mama", Comedy by Brecken Enneking, Santa Clarita, CA

"With My Heart Halfway", Documentary by Tania Camarillo

“Love, Your Daughter", Experimental by Elaine Li

“Method and Madness", Drama by Max Lerner, Paradise Valley, AZ


Screening 15

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 16

“The Man With A Plan", Animation by Gabe Schmidt, Loveland, OH

“accept // MORE", Drama by Chase Cutarelli Marysville, OH

“You Are My Angel", Experimental by Sophia Berlin, Coronado, CA

“Treehouses", Drama by Conner White, North Potomac, MD

“Maybe The Monster", Middle School by Isabella Masrouga

“Keeping History Flying", Documentary by Jacob Smoorenburg, Wimberley, TX

"Arguably Imaginative", Animation by V. M. Eller-Castillo, Laredo, TX

“Baggage", Drama by Jon Sorokin, Cherry Hill, NJ

"Tomorrow", Experimental by Tony Restivo, West Hills, CA

“The Magician", Drama by Paul Cosby and Jerrel Barnes, Arnold, MD

"Painting The Town: The Street Art of Detroit", Documentary by William Higbie, Detroit, MI

"Lanier", PSA by Thomas Harmond and Andy Cole, Sugar Hill, GA

"The Hobo", Middle School by Ziane Djenidi, Los Angeles, CA

“All New - Eppic (feat. Mary Claytor)", Music Video by Marian Bouchot and Mikey Hardesty, Highlands Ranch, CO


Screening 16

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 17

“The Soul Of The Bai", Documentary by Henry Tian, YANG Xiaojuan and Peggy Yang

“Parallax Dreams", Experimental by John Tuohy, Little Silver, NJ

“Eye On Forever", Music Video by Robbie Gonyea and Lucas Coniaris

“The Secret Behind the Cinnamon", Documentary by Hannah Whorton

“Dissolution", Drama by Sydney Holt, Houston, TX

“She Did It Alone", Documentary by Nicholas della Cava, Mill Valley, CA

“The Diamond To End Worlds", Animation by Jose Rodriguez, Mcallen, TX

“The Fabric of America", Documentary by Evan Glass, Silver Spring, MD

“Marmalade Melancholy", Drama by Joji Baratelli, Los Angeles, CA

"Breakline", Documentary by Ted Rhalter, Los Angeles, CA

“Small Minds", Middle School by Natalia Nikkhoo

“When The Heart Sees", Documentary by Loida Nino, Mexico

“Solitude", Drama by Julia Bhansali, Madison, MS

“Apologies", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Alina Foley

“Tribal Pride", Documentary by Jessie Skeva

“McDonald's Man", Drama by Collin Colaizzi, Lakewood, CO


Screening 17

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 18

“Not There", Middle School by Cole Mathis, Studio City, CA

“A Psalm of Life", Experimental by Ella Wayne, Berkeley, CA

“Perks Of Being A Jock", Drama by Nhat Le, Jacksonville, FL

“Pandas: A Survivor Story", Documentary by Maddie Porter

“Countdown", Animation by Sebastian Soler, Snellville, GA

"Dieu Merci: The Story of Michele Rodri", Documentary by Xenia Bernal, Fiona Fortunato, Ziggy Hicks, Grace Ma and Idalis McZeal

"Enjoy The Show", Drama by Thomas C McDonald, Pembroke Pines, FL

“Reminiscing Love", Experimental by Jasmine Li, Fullerton, CA

“Greens: The True Colors of a Warrior", Documentary by Adriana Hernandez, Yonkers, NY

“Falling For You", Music Video by Matt Shaffar, Irvine, CA

“Caged Innocence", Drama by Madiana Rodriguez and Jon Dorflinger, Schenectady, NY

“End of August", Experimental by Avery Muller, Round Rock, TX

“Why You Should Learn to Beatbox", Documentary by Sung Hyun Noh, North Potomac, MD

“I Miss You", Experimental by Ana Garza, McAllen, TX

“Daschle's Story", Broadcast Journalism by Kolette Morehead and Rylee Fels, Carlsbad, CA


Screening 18

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm

Theater 19

“Sapphire Eyes", Music Video by Quan Do and John Fort, Newtown, PA

"Breaking The Silence", Documentary by Maddie Sweetin

“Runaway", Drama by Seth Imperial, Rockaway, NJ

"Evelyn", Documentary by Lilly McLendon

"One Last Heist", Drama by Zoe Larkin, Walnut Creek, CA

“Brave Boy", Middle School by Alejandro Lombard, Studio City, CA

"Family Recipes", Documentary by Eli Worth, Larchmont, NY

“Saying Goodbye", Drama by Ryan Curcio and Noah Hecht, Rancho Santa Fe, CA

“Ability Tree", Broadcast Journalism by Morgan Culp, Luna Downey, Mackenzie Radtke and Rafael Urquiza, Spring Hill, FL

“Every Drop Counts", Documentary by Christopher Ahrendt, Miami, FL

“Like Me", Experimental by Jonathan Kim, Kennesaw, GA

“NEXT", Middle School by Kellan Andrew Watts


Screening 19

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 20

“Opposites Attract", Experimental by Linda Chiang

“Blair", Drama by Alex Hrisanthopoulos and Dailey Sparks, Carlsbad, CA

“Dream Drawing", Animation by Max Bakalos, Maynard, MA

“Star-Crossed", Experimental by Marie Reilly and Alyssa Cornelius, Spring Hill, FL

“King of the Dead", Music Video by Michael Stavolone, Broad Brook, CT

“The Ultimate Survival Of Richman Highs Local Losers", Drama by Alexander Puga and Monica Matute, Miami, FL

“Rockhill High School", Broadcast Journalism by Maggie Hale, Prosper, TX

“Fool's Paradise", Drama by Eli Kramer, Brooklyn, NY

“Operation Kama", Documentary by Kai Hashimoto, Coppell, TX

“Alone", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Henry James, Washington, CT

“Torn", Experimental by Alexa Sorokwasz

“Burden", Drama by Phoebe Barker

“The St. Croix Chronicles", Documentary by Shelby Doroshow, Royse City, TX

“Black Power Movements", Experimental by Kai Williams and Summer Green, Los Angeles, CA


Screening 20

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 21

“Wavy Head", Documentary by Max Shoham, Canada

“The Orange Collar", Drama by Gearld Canaday IV, Honolulu, HI

“An Uneasy Truce", Experimental by Sylvia Colt-Lacayo

“The Writer", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Prince Wang, Tiffany Kao and Kyle Kim, Eastvale, CA

“Memory Hunt", Drama by Gerard Blandina, Sparta, NJ

“Ruff & Tumble", Documentary by Amy Krimm and Rachel Shereikis, Silver Spring, MD

“Wai Parahanga", Animation by Josh Boag, New Zealand

"Loveless", Music Video by Weston Bering, Houston, TX

"Inside: Hurricane Harvey", Documentary by Theodore Kim, Houston, TX

“Tiny", Experimental by Eli Cortes

“Thought Experiment: The Lazy Screenwriter", Drama by Jade Lien, Taiwan

“Kathryn Kennedy Winery Documentary", Documentary by Sophia Morocco, Capitola, CA

“Until We Get There", Music Video by Megan Keller, Springfield, MO

“Lovecraftian Logistics", Comedy by Owen Cullen, Arlington, VA

"EXECUTIVE ORDER 9066", Documentary by Tristian Ibarra, Jeffery Watamura and Ellie Cook, Visalia, CA

"Geestig" Middle School by Willem Ewals, Netherlands

“Wake Up", Experimental by Sabrina Darian

"The Kander Man", PSA by Will Hoxie and Griffin Kalman, San Diego, CA


Screening 21

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 22

“Hindsightless", Experimental by Ricardo Martiarena, Weston, FL

“Round And Round", Comedy by Olivia Carter, Austin, TX

“Callosity", Drama by Robert Holden, Kenosha, WI

“Thaw", Animation by Natalia Poteryakhin, Plymouth, MN

“Holepunch", Drama by Gopal Balashunmughan, Plano, TX

“Burnt", Experimental by Charles Keller, Radford, VA

“Finding Home", Documentary by Molly Smith, Clermont, FL

“Deception", Drama by Jane Noury, Sparta, NJ

"More Than A.D.D.", Documentary by Taylor Novak

"SORRY NOT SORRY", PSA by Justin Castillo, Los Osos, CA

“Always Remember", Music Video by Layla Glenn and Cole Reed, Ocala, FL

“A Love for Photography", Broadcast Journalism by Khshaeta Cama and Madison Wells, Prosper, TX

"Relive", Experimental by Sylvia Gabriel and Aiden Standke, Ann Arbor, MI

“Stuffed", Drama by Sam Kellman, Los Angeles, CA


Screening 22

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 23

"Confined", Experimental by The Zavitsanos Brothers

“Internal Pressure", Drama by Michael McNaught, Waldwick, NJ

“Zeepzorp", Comedy by Brian Kluver and Caleb Garrett

"Blivet", Drama by Yalid Alvarado, San Jose, CA

“Pea S. Oup", Animation by Reilly Tuer, Allen, TX

“Sight Unseen", Drama by Asher Kaplan, Pacific Palisades, CA

“Motown: Cultural Compromise in a Time of Political Conflict", Documentary by Camille Luong, Saint Petersburg, FL

“ASTRONAUT", Drama by Kate Carlin and Elias Lawrence, Keller, TX

“Read Between The Lines", PSA by Muhammed Aly, Zoe Redlich, Rene Servin, Eva Suissa and Sasha Vogel

“The son knows nothing.", Drama by Benjamin W.J. Jung

“Lost Boy", Music Video by Ella Fields, Woodland Hills, CA

“Boxed In", Experimental by Sarah Jeong

“Questionable", Drama by Chelsea Eisen, Rockville Centre, NY


Screening 23

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 24

“Endless Night", Drama by Abigail Reese

“Carrying the Future", PSA by Isabela de la Grana, Miami Springs, FL

“Soaring Soldiers", Drama by Cecilie Elmholt Skou, Denmark

“Cringemas", Comedy by Chloe Ullenberg

“Hidden", Drama by Lay Hak, Pomona, CA

“May I Be at Peace Trailer", Experimental by Sofia Martinez, Austin, TX

“The Machinist", Documentary by Russell Bowen

“Alone", Drama by Matthew Pifko, Port Jefferson, NY

“Greenwood", Comedy by Matthew Knowlton, San Antonio, TX

“Boldly Going Nowhere", Animation by Sabrina Gonzalez and Ariel D'Ovidio, Ocala, FL

“Inclusion On the Air", Documentary by Eli Canter, Larchmont, NY

“Dear Suburbia", Experimental by Jessie Skeva

“A Slice of Brooklyn", Broadcast Journalism by Susana Hoyos, Gabriella Gonzalez and Stephanie Sequera, Miami, FL

“Sink Movie", Drama by Charlie Dean, Baltimore, MD

“dư âm", Documentary by David Lin and Rex Sang


Screening 24

Saturday, October 6th
11:20 am to 1:00 pm
Theater 25

“Keystroke", Drama by Boris Vesselinov, Plano, TX

“Hive Mind", Documentary by Nolan Zunk and Lucienne Nghiem, Midlothian, VA

“You Are Enough PSA", PSA by Summer Ward

“Detroit Street Care", Documentary by Rachel Goodman and JP DiBella, Troy, MI

“The Wrestler", Drama by Nicholas Bennett and Haley Kahana, Newfield, NJ

“YouTube Blues", Comedy by Alyssa Van Duren, Midvale, UT

“A World in Motion", Documentary by An Nguyen, Khue Tran and Makayla Moore, Round Rock, TX

“Break the Cycle", PSA by Richards Nimbley, Richmond Hill, NY

“Catman: The Love Thief", Drama by Austin Coombs-Perez, Culver City, CA

"More Time", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Laura Nicely, Richardson, TX

“Rising Tides", Documentary by David Alexander Perez and Lukas Guerra, Miami, FL

“Enough", Drama by Noah Hecht, Max Mereminsky, Tyler Jones, Jake Berman, Tom Stiel and Katie Moore, Encinitas, CA

“Restless Nights", Experimental by Arwen Gormley, Natick, MA

“Blossom", Drama by Kennedy Thompson, Allen, TX

“Dali Schonfelder: The Nalu Story", Documentary by Madison Rambowski, Hamburg, NJ


Screening 25

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 14

"2137", Experimental by Zoey Lawless

“Lux", Drama by Jared Scott, Antioch, CA

“Revolution: Ladan's Story", Documentary by Daniel Sohayegh, Old Westbury, NY

“Trece y medio (Thirteen And A Half)", Drama by Juan Luis Martínez, Spain

“The Price of Pink", Documentary by Katie Barr , Claire Durney, Brianna Kakos , Jane Simonetti and Clarissa Lam

“Beginning Of A Community", Animation by Eiran Espino, San Francisco, CA

“Glimpse", Drama by Max Rogoff, Irvine, CA

"The Greenland Ghost", Comedy by Thomas Baker, Fayetteville, AR

"A Vulnerable Paradise", IMAX In Focus Documentary by Henry J. Kaiser High School

"Portrait of a Young Woman", Experimental by Tessa Hill, Canada

"Wednesday Knight", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Thomas C. McDonald, Pembroke Pines FL

“Kyden Weight Sixty Second Spotlight", Action Sports by Jaxon Murray, Tulsa, OK


Screening 26

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm

Theater 15

“Blind", Experimental by Dylan Vento and Jeyler Zabala, Miami, FL

“West Texas Exes", Drama by Austin Varco, Chula Vista, CA

“The Adventures Of A Keith Haring Figure", Animation by Gavin Portillo, Franklin, WI

“The Sound of Vegas", Documentary by Josie Lipnick

"Waiting", Experimental by Timo Nelson and Myles Kovalik, Austin, TX

“Web", PSA by Aquiles Barreto, Lauren Bonet and Anajulia Morales, Miami, FL

“Quiet Desperation", Animation by Silas Rock, Brooklyn, NY

“Reflect", Drama by Nia Applewhite, Durham, NC

“The Life Of Earl", Comedy by Arik Amodeo, North Lauderdale, FL

“Occupy Wall Street: Standing up to the 1%", Documentary by Charles Shi, Joey Huang, Aidan Goldenberg-Hart, Eli Protas and Daniel Greigg, Silver Spring, MD

“Flicker", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Lulu Chouha, Morganville, NJ

“A Headache of a Problem", Documentary by Sam Moses, Isaac Andry, Martin Butcher and Bobby Moore, New Orleans, LA

“More Than Ever Before", Drama by Matt Hennion, Kinnelon, NJ


Screening 27

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 16

“Mime Doesn't Pay", Middle School by Ella McKeon, Sherman Oaks, CA

“The Plant Boy", Drama by Luke Resser, Paducah, KY

“Boys Beware", Experimental by Callahan Bracken

“The Language of Smiles", Drama by Hope Santomero, Harrison, NY

“At a Moment's Notice", Documentary by Reagan Kvicala, Madison, AL

"Ray", Experimental by Kelley Orr

“Wax", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Cole Pegula and Weston Press, Santa Monica, CA

“School", Animation by Donatello Capozzoli and Emilio Maya, Fraser, MI

“hm.", Drama by Abigail Karl, Monmouth Beach, NJ

“To Be Continued", Documentary by Matthew Hoobin, Clearwater, FL

“Linda And Brian", Comedy by Samantha Billotte, Spring Hill, FL

“Providence High has a Race Problem", Drama by Jordan Powell and Sara Beth Samuels, Duluth, GA

“Miccosukee Made", Documentary by Nathalie Avendano and Adriana Barrios, Miami, FL

“The Monster", PSA by Aaron Rudman, Westbloomfield, MI

“How Much I Love You", Documentary by Ashley Kramer, Jacksonville, FL

“The In Between", Experimental by Isabelle D'Amico and Grace Rietta


Screening 28

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 17

“Conflict and Compromise in History: The Los Angeles Riots - From Fire to Reform", Documentary by Luca Perrin, Delray Beach, FL

“Speak", Drama by Julia Lee, Selena Park and Esther Kim, Brooklyn, NY

“Archies Ice Cream Documentary", Documentary by Ryan Jachetta

“Heart Strung", Comedy by Dean Russell

“Rise", Drama by Ashley Lee, Irvine, CA

“Eli's Dream", Experimental by Derek Myers, McMinnville, OR

“DV-130", Drama by Gabriel R. Gaurano, Solana Beach, CA

“Shell Game", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Lincoln Lillywhite and Mikayla Hulsey, Visalia, CA

“Dashed", Drama by Dylan Itkin, Providence, RI

“Forgotten", Documentary by Cole Vicknair, Houston, TX

“Rope", PSA by Daniel Auerbach, Midlothian, VA

“In Twenty Years: Central District", Documentary by Josh Jaffe, Seattle, WA

“The Life of Oscar", Middle School by Kellan Andrew Watts


Screening 29

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 18

“By My Side", Drama by Robert Figueroa, Miramar, FL

“New Sensations", Comedy by Jimmy Ball and Alex Sulock, Haddon Heights, NY

“Maelstrom", Drama by Garrick Bateman, Fort Collins, CO

“Bear with a Gun", Animation by Liam Fink, Fullerton, CA

“re", Experimental by Danielle George, New Smyrna Beach, FL

“Damp Spark", Drama by Julia Brukx, Fairfax, VA

“Void", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Ethan Nahlinder, Hermosa Beach, CA

“Concrete Joy", Drama by Holly Pratt, Orchee Sorker, Chloe Gibson, Tina "Zero" Quarles, Reed Freeman and Landon Rowles, Jackson, TN

"Stand Up to Bullying PSA", PSA by Tyler Harding and Aaron Rudman

“Wingman", Horror/Sci-Fi/Fantasy by John Kelley and Ravi Buschman, Rio Rancho, NM

“Housebreakers", Comedy by Liam Gainer, Lakeland, FL

“The Gravity Between Our Love", Drama by Braxdon Cannon and Payton Rothenberger, Fort Worth, TX

"The Gift That Keeps On Giving: Dance Documentary", Documentary by Taylor Corbit, Sahuarita, AZ

“Envisage", Experimental by Jamie Nagle, Stony Brook, NY


Screening 30

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 19

“Of Weasels And Chickens: Episodes Five And Six", Animation by April Lee, New York City, NY

“White Dress", Experimental by Aidan Doyle, Tulsa, OK

“Oblivious", Drama by Mikey Hardesty, Highlands Ranch, CO

“Side Hustle", Documentary by Lex Garcia, Arlington, VA

“All Good Things", Drama by Alec Kruka, Saratoga, CA

"What's Behind The Door?", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Thomas McDonald, Pembroke Pines, FL

“Broad Daylight", Drama by Andrew Gerstenblatt, Barrington, RI

“Love Yourself", PSA by Lola Cook and Sam Levine

“Distrait", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Antonio Gustin and Parker Henry, Orem, UT

“Lunar Activity", Comedy by Payton Dean, Lakeland, FL

“Locked Out", Drama by Lex Garcia and John Barnes, Arlington, VA

“Eyes of Faith", Documentary by Michael L'Abbate, Pleasantville, NY

“Breathing", Experimental by Elizabeth Miller, Fort Collins, CO


Screening 31

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 20

“Daddy Issues", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Josh Ceranic, Lakeland, FL

“Fool's Gold", Music Video by Joshua Reynes, St. Petersburg, FL

“BetterVision", Drama by Ben Thorson-Brourman, Santa Monica, CA

“Sorry Not Sorry", Experimental by Adam Perez, Kris Marx and Chris Perez, Pembroke Pines, FL

“Crescent of Hope", Documentary by Neil Sai Dogra, Mequon, WI

“A Recipe for Two", Drama by Nathan Lee and Sonali Chugani, Fullerton, CA

“Tin Timmy", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Connor Sweeney, Livermore, CA

“Animation Evolution", Animation by Owen Cullen, Arlington, VA

“Film like a Girl", Documentary by Maggy Wolanske and Jillian Larkin, Greenwich, CT

“Part Time Fool - Brent Morgan", Music Video by Christian Arnsparger, Madison, AL

“Cutting Board Man", Comedy by Sean White, North Potomac, MD

“Mirage", Experimental by Emily McClanahan, Austin, TX

“Captain Video", Documentary by Ethan Elkins

“Ready or Not", Drama by Arabella Walley, Brooklyn, NY

“Cooking With Kay Oss", PSA by Mia Lazar and Ava Lazar, Blacksburg, VA


Screening 32

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 21

“Gaia", Experimental by Maisy Crow, Dallas, TX

“Don't Forget Me When You're Gone", Drama by Arman Sean Rezaian, Pembroke Pines, FL

“La Tortilla", Comedy by Patxi Rizzo, San Diego CA

“The First Day Of School", Animation by Benjamin Lane, Omaha, NE

“Sedona", Drama by Graham Hall, Brooklyn, NY

“Close It", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Paxson Loescher, Moscow, PA

“Carrot", Music Video by Joji Baratelli, Los Angeles, CA

“Tandem.", Drama by Matthew Bloodgood, Cedar Park, TX

“Don't Drink and Drive", PSA by Daniel Isaacs, Noblesville, IN

“Coach Brown", Broadcast Journalism by Grace Ferguson, Salt Lake City, UT

“Jane", Drama by Adam Kaplan and Olivia Weseley, Astoria, NY

“Serafina", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Quinn O'Brien, Dallas, TX

“Working Through the Night", Documentary by Carly Haines, Rye Brook, NY

“The Depths", Experimental by Sari Wyssbrod, Frisco, TX


Screening 33

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 22

“EMP", Drama by Sebastian Chapela, Palo Alto, CA

“Accept Each Other", Music Video by Geegee Joseph, Amber Nipper, Lucas Reyna, Henry Clagett, Micah Sheerin and Alexis Van Ryswyk, Winter Haven, FL

“Moonchild", Experimental by Jaclyn Goldstein, Dallas, TX

“Lines", Drama by Ethan Spitalney, Sabrina Shuster, Ann Chernigoff and Megan Wilkie, Arlington, VA

“No New Messages", Comedy by Olivia Luna, Wilmette, IL

“What Happens When You Find A Corpse In Your Living Room", Drama by Melanie An, Campbell Moore, Riley Scott, Declan Kramer and Jack Anthenelli, San Diego, CA

“Finishing The Race", Documentary by Sofia Pye, Cos Cob, CT

“The Tales Of Nelson Nevada", Drama by Ryan Russo, Littleton, CO

“Pepper", Drama by Andy Huey

“Vamps", Experimental by Monica Matute, Miami, FL

“Funny Preacher", Documentary by Janie Pasquantonio, Millis, MA

“Education Justice", PSA by Chablee Adams, Ariana Batiste, Jordan Brown and Sebastian Evans

“Tying the Knot", Experimental by Emily McNeill and Kera McGovern, Colts Neck, NJ

“Waiting For the Right Moment", Drama by Grace Chen, Arlington, VA


Screening 34

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 23

“Care And Ever", Animation by Nico Hinojosa and May Ramirez, McAllen, TX

“Fallen Patriot", Drama by Isabella Sanchez, San Antonio, TX

“Nashville Sounds Good to ME!", Documentary by Spencer Sesser, Collins Dunn, Tyler Kinsey, Arman Maula and Gabby Brown, Cleveland, GA

“Firsts", Drama by Sabrina Ngo and Catherine Nguyen, La Habra Heights, CA

"Hamilton Club", Documentary by Teresa Caiola, Paterson, NJ

“Freedom", Drama by Brandon Cheddar, North Lauderdale, FL

“Wrestling History", Action Sports by Logan Bennett, Payson, UT

“Leverage", Drama by Josh Brown, Las Vegas, NV

"Sammyland Incorporated", Comedy by Thomas Bennett, Benjamin Major and Lauren Rollins

“Goranson Farm", Documentary by Sam Marjerison, Yarmouth, ME

"Cope", Drama by Zoe Neugebohr, Therese Labordo, Julia Stankiewicz and Cole McCarthy, Bloomfield Hills, MI

“Preparations", Experimental by Esme Bowen, New York, NY

“The Story of the Tate House Ghost", Documentary by Quan Do, Newtown, PA


Screening 35

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 24

“An Adventure Through Bowling And Time Travel", Comedy by Joe Siroonian, La Habra, CA

“18", Documentary by Fez Zafar, Clive, IA

“Truth or Dare", Drama by Zachary Funkhouser, Haley Jutting, Mackenzie Radtke and Domenick Rado, Spring Hill, FL

Fishing Team", Action Sports by Collin Gallimore and Isaac Miller

“Dear Cody", Drama by Emily Reinholt, San Antonio, TX

“LESS", Documentary by Isabelle Levent, Brooklyn, NY

“Save the Magic", PSA by Sofia Martinez, Austin, TX

“Say It", Music Video by Isabella Zullo, Anacortes, WA

“2 Roads", PSA by Edward Jung, Issaquah, WA

“Take A Hike!", Comedy by Brody Menzies, Mount Kisco, NY

“A Heist.", Comedy by Alex Kinkead, Dallas, TX

“Grammy's Pies", Documentary by Avery Looser

“Unikum", Drama by Anna van Deurs, Denmark

“Why We March", Documentary by Najla Berthold, Ryan Joiner and Chandler Farber, Winter Garden, FL

“City'scape", Experimental by Jonathan Bowers, Brendan Hickey and Gracie Morris, Seattle, WA


Screening 36

Saturday, October 6th
3:00 pm to 4:30 pm
Theater 25

“The Novelist", Comedy by Derek Walker, Stone Mountain, GA

“Bitter Sweet", Documentary by Jackie Prata, Purchase, NY

“Good Grief", Drama by Omar Alvarado, Katy, TX

“We Are Lanier: LSLT a Featurette", Documentary by Barry Chen, Sugar Hill, GA

“Neon Noir", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Savanna Woodson, Pinellas Park, FL

“Dadcula", Comedy by Christopher Hendrickson and Gage McCann, Clearwater, FL

“Subsistence to Sustainability", Documentary by Sarah Ridsdale, New Zealand

“Sketch", Drama by Lauren Kim, Fullerton, CA

“XONR8", Documentary by Reed Martin, Max Grossbard, Ava Settoon, Quincy Smith and Campbell Moore, Carlsbad, CA

“Aggravation", Experimental by Chynna Diaz, Ciara Lyons and Christen Grant, Lauderhill, FL

“Let It Out", Drama by Christopher Madsen, Bayville, NY

“Double Tap: The Age of Social Media", Documentary by Kimberly Hansen and Lauren Cyrus

“Phenomena", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Alan Garcia, Deer Park, TX


Screening 37

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 14

"6:44", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Yoeli Margolis

"Behind the Controller", Documentary by Zach Funkhouser, Cameron Carollo and Domenick Rado, Brooksville, FL

“Special Delivery", Drama by Maura DeRose, Belford, NJ

“Numb", PSA by Daria Zand, Santa Ana, CA

“Beautiful Hair", Experimental by Amireh Rezaei-Kamalabad, Cambridge, MA

“Side Effects", Drama by Isabella Siska, Riley Bachman, Yahkira Yisrael and Hassan El-Cheikh, Cincinnati, OH

“Coming Home", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Quincy-Tanner Smith, Colin Bae, Timothy Zhang, Leianna Yuen and Kevin Garcia, Encinitas, CA

“Voyage", Animation by Alexander Tolerico, York, PA

“WB Raiders News Package", Broadcast Journalism by Josh Lederberger

"Unprecedented", IMAX In Focus Documentary by The Kinkaid School

“The Note", Drama by Ashlyn Aupperlee, Angelina Lotrecchiano and Misty Posey, Spring Hill, FL

“Crackers", Comedy by Julia Massey, Yorba Linda, CA

“The Arrangement", Comedy by Samantha LaRochelle, Belford, NJ


Screening 38

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 15

“Authentic", Experimental by Sophia Wang, Canada

“Catfish PSA", PSA by Bridget Johnson

“America's Dream", Documentary by Allison Salvador

“Raz - Want It All", Music Video by Izaius Diaz, Clifton, NJ

“Vela", Horror/Sci-Fi/Fantasy by by Nathaniel De Los Santos, Michaela Navarro, David Espinoza and Nathan Cantu, Kenedy, TX

“House 10-16", Drama by Alexander Edep, Boca Raton, FL

“I Am The Only One", Documentary by Aicha Cherif, New York City, NY

“Dream Come True", Experimental by Jacob Young

“5 Stars", Drama by Aiden Glikmann and Ben Fuller, Woodland Hills, CA

“Go Big or Go Home!", Broadcast Journalism by Ryan Kerley, Collins Dunn, Candice Merante, Ben Perrin and Jacob Thomasson, Cleveland, GA

“Playtime", Comedy by Joshua Bowen, Lakeland, FL


Screening 39

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 16

“Jake Reynolds: Private Eye", Comedy by David Touitou, Kent, CT

“Hearts United for Animals", Documentary by Arielle Sinicin, Marlboro, NJ

“Intextication", PSA by Nico Ray and Reid Davis, Prosper, TX

“Confluence", Drama by Max May, Maitland, FL

"SKYRIDGE BASKETBALL//SEASON HIGHLIGHT", Action Sports by Tyler Romrell, D'Artagnan VonPingle and Jared Meek, Lehi, UT

“Broken Arrow High School One Act 2017", Documentary by Brianna McGhee, Broken Arrow, OK

“Robbed", Drama by Hollis Rosenkranz, Lakeland, FL

“Birthday Hotline", Experimental by Edward Jung, Issaquah, WA

“Coming Home", Drama by Daniel Lugo, Doral, FL

“Mirror, Mirror", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Shannon Miller, Isabella DeFabritus, Mehr Chaudhary and Connor Wigant, Manalapan, NJ

“Goodbye, Vacation Lane", Documentary by John Barnes, Arlington, VA

“Anamnesis", Drama by Aidan McLeod and Kaden Mettel, Middleton, WI

"Teeth", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Theo Taplitz, Los Angeles, CA


Screening 40

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 17

“Archie", Comedy by Hollie Cohen, New Zealand

"WL Denman: WWII Hero", Documentary by Lily Denman, Millis, MA

“National Treasure", PSA by Eleanor McKenney and Laura Holland, Bedford, NY“The Gardner's Daughter", Drama by Reed Martin, Jack Anthenelli, Ryan Curcio, Noah Hecht, Reed Martin and Timothy Zhang, Carlsbad, CA

“Ukiyo", Experimental by Sophie Gilmour, Dallas, TX

"Down and Out", Documentary by Timothy Zhang, Roberto Pino, Diego Dominguez and Jack Anthenelli, San Diego, CA

"In The Trees", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Will Nordstrom, Los Angeles, CA

“Never Enough", Middle School by Isabella Masrouga

“Flamingo Flamenco", Animation by Samantha Hreschak, Boca Raton, FL

“The Steal", Comedy by Maya Elby and Sabrina Shuster, Arlington, VA

“Mothers for Others", Documentary by Katelin Ulmer, Christine Guido and Gracie McDevitt, Rye, NY

"INALIENABLE", IMAX In Focus Documentary by Marvelwood School

“A Mile in His Shoes; One Boy's Journey With Autism", PSA by Cecilia Duncan, Greenwich, CT

“Press Enter", Drama by Reed Martin, Ryan Curcio and Vivi Husted, San Diego, CA

“Gossamer", Experimental by Jeanette Fantone, Carpinteria, CA


Screening 41

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 18

“Party Hoppers", Experimental by Barbara Citraro, Miguel Cala and Daniel Angulo, Doral, FL

“A Date with Destiny", Drama by Matthew Michael Serletic III, Calabasas, CA

“Nashville Diversity", Documentary by Morgan Culp, Samantha Cody, Luna Downey, Haley Jutting, Mackenzie Radtke and Rafael Urquiza, Spring Hill, FL

“Why, God?", Comedy by Nathan Ginter, Kalamazoo, MI

“The Abduction", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Maximillian Helfman, West Bloomfield, MI

“Jimmy-John And Bernie", Comedy by Nico Pucciarelli and Jackson Droege, North Plainfield, NJ

“Ribbon", Drama by Eleanor De Fer, Wilmette, IL

"There Will Come Soft Rains", Experimental by Quinn Chambers, Westlake Village, CA

“Hawk News Network", Broadcast Journalism by Dillan Lincoln, Nick Harris, Cameron Montgomery and Martin Narvaez, Fate, TX

“Identity Theft", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Sonali Chugani and Kayly Luong, La Habra, CA


Screening 42

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 19

“Grab Him By The-", Comedy by Lane McKenna, Rockville Centre, NY

“What U Like", Music Video by Adam Shoreibah and George Hawkes, Glenview, IL

“Still Love", Drama by Alexander Puga and Monica Matute, Miami, FL

“Real Woman", Documentary by Mira-Rose Kingsbury Lee

“Stop the Violence", PSA by Christine Plaster, Greenwich, CT

“Time", Experimental by Katherine Stephenson, Lake Forest, IL

"Rosamund", Drama by Yihan Hua, China

“Gold Star", Animation by CJ Jobelle, Burbank, CA

“Red Ties", Comedy by Christopher Cazden Morrison, Katy, TX“COULEUR/NOIR", Drama by Alexander M. McCully, Newton, NY

“Something Here", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Ashley Kramer, Jacksonville, FL

“Donald Trump vs Freedom of The Press", Documentary by Charlie Nichols, Washington, DC


Screening 43

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 20

“Sparrow", Animation by Cooper Boss, Lexington, KY

“Take a Spin", Drama by Robert Figueroa, Miramar, FL

“Ghost in My Closet", Comedy by Kat Irizarry, Zach Funkhouser, Alyssa Cornelius, Max DeRoin, Angelina Lotrecchiano, Alani Morales, Adrian Ochoa, Colton Owen, Josh Peterson, Domenick Rado, Nelson Rios, Roger Sniffen and Jimmy Tacy, Brooksville, FL

“Eyes on the Road: Motorbike Culture in Vietnam", Documentary by Andrew Klein

“Oversharing", PSA by Olivia Luna, Lilly Meehan-Egan and Marion Maganguit, Wilmette, IL

“AP Classes", Broadcast Journalism by Spencer White, Las Vegas, NV

“The Beast", Comedy by Blaine Turner

"Doubts", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Zach Boone, Liam Bonds and Ethan Hawthorne-Dallas Seattle, WA

"Fishing", Drama by Thomas Pallai, Huntington, NY

“Saving Lake St. Clair", Documentary by Rachel Goodman, Troy, MI

“Colors", Experimental by Adriana Barrios, Miami, FL


Screening 44

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 21

“Conquer", Experimental by Abigail Karl, Monmouth Beach, NJ

“PAINt", PSA by Jillian Larkin and Maggy Wolanske, Greenwich, CT

“Milk Carton Kids", Drama by Nia Stanford, Rockaway, NJ

"Road Less Traveled", Animation by Tyler Vo, Dedham, MA

“Civil Air Patrol: Aviation's Greatest Ally", Documentary by Matthew Weir, Fountain Inn, SC

“Shower Thoughts", Comedy by Eli Solt

“Justice", Drama by Destiny White and Kelacia Cherry, Lexington, KY

“Utah Bears Ears March News Story - December 12, 2017", Broadcast Journalism by Kyle Adams and Maggie Lea, Salt Lake City, UT

“SCREEN AGE", Comedy by Cal Thacher San Francisco, CA

“Dunn", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Oskar Hirte, Auburn, NH

“Fictional Characters", Drama by Ivana Noa


Screening 45

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 22

“Maureen And Astrid", Comedy by Myles Kovalik, Austin, TX

“Rest and Relaxation", Drama by Leonardo Trejo-Bien and Ryan Dickson, Palo Alto, CA

“Light Farms Growth", Broadcast Journalism by Jack Diehl and Emma Dixon, Celina, TX

"Eating Disorder PSA", PSA by Teresa Gutierrez, Laredo, TX

"The Fish In The Chair", Comedy by Willa Barnett and Evan Long

“Dreams: To Be Continued”, Drama by Koki Kawamoto, Japan

“PABLO", Documentary by Maggie Brill, Ben Kaiser and Annika Goldman, New York, NY

“Caino", Drama by Gwyndolenn Baxter and Haley Cantin, Springfield, MO

“Birthday Bash", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Sasha Godycki

“Social", Experimental by Minju Hong, Chloe Kiriluk and Mia Pollak, South Korea

“Bmore Humane", Documentary by Frances Marie, Owings Mills, MD

“The Bridge", Middle School by Alejandro Lombard, Studio City, CA


Screening 46

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 23

“Open House", Comedy by Riley Scott, Max Mereminsky, Daniel Goodman, Colin Bae and Tyler Jones, Solana Beach, CA

“Vanished", Drama by Lauren Burd and Barbara Jones, Mount Kisco, NY

“Spread The Love", PSA by Javier Rodriguez, Miami, FL

“FiZY", Animation by Brandon Sridhar-Krish, Monte Sereno, CA

“Something Smells Fishy", Documentary by Sanya Salehi, Los Gatos, CA

“Ojala", Drama by George Hawke, Paoli, PA

“Man Up", Documentary by Riley Scott, Vivi Husted, Austin Ramey and Melanie An, Solana Beach, CA

“Diluted Fear", Comedy by Jared Goudsmit, Kirkwood, MO

"Illuminations", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Sadie Price-Elliott, Stillwater, NJ

“We March!", Broadcast Journalism by Asha Yearwood, Miami, FL

“Lights", Experimental by Ryan Schwenn, Coppell, TX



Screening 47

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 24

“Color Between the Lines", Documentary by Katie Moore, Carlsbad, CA

“La Vie En Rose", Drama by Jacquelyn Sparrow and Oliver Michelsen and Piper Monk Heidrich, Manhattan Beach, CA

“Panthers Make History", Action Sports by Carolina Lajara and Emely Rodriguez, Perth Amboy, NJ

“Enough is Enough", Documentary by Kristina Pinero, Winter Garden, FL

“Proceed", Experimental by Liv Dalfino and Mckayla Cole, Suffield, CT

"Semblant (Pretending)", Comedy by Tyler Peterson, Tampa, FL

“Paperboy", Drama by Lily Lemkau and Sophia Brusco, Bronxville, NY

“Clay", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Douglas Kerner, Calabasas, CA

"What If The Size Of The Earth Were A Classroom", Animation by Yeun Lee, South Korea

“One Call", PSA by Matthew Chan and Jared Donaldson, Antioch, CA

“A Banjo and a Bullet", Drama by Maxwell Rousso, Charlotte, NC

"Banana Man", Comedy by Yinuo Cai and Alyssa Russell, China


Screening 48

Saturday, October 6th
4:40 pm to 5:55 pm
Theater 25

“Animal Service Volunteers Bringing New Families Together", Broadcast Journalism by Christopher Ahrendt, Miami, FL

“Tufts Medical Center Nurse's Strike", Documentary by Chloe Liu, Shana de Urioste and Madeleine Kramer, Brookline, MA

"Fake Glasses", Comedy by Tom Phillips and Ana Shahrouzi, Belmont, MA

“Hero", Drama by Amaya Cranston, Seminole, FL

“When I Was...", Experimental by Rachel Keefe, Wilton, CT

“Children of the Holocaust", Documentary by Alison Krolopp and Aaron Gallegos, Glenview, IL

"The Dream Girl", Drama by Weston Bering, Houston, TX

“Lightbulb", Animation by Bailey Brown, San Antonio, TX

“Be Prepared", Drama by Malthe Elgaard, Denmark

“GHOST NIGHT", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Noah Gehman

“Love at First Heist", Comedy by Stephen Maransky, Jenkintown, PA

“5 Gallons", Documentary by Konstantia Barker, Harrison, NY

“LUCKY", Middle School by Landon Roesch, Los Angeles, CA

 

Sunday, October 7th


Film Invitational Screening 1

Sunday, October 7th
9:30 am to 11:45 am

Theater 12

Arthur & Polly Mays Conservatory of the Arts

Atascocita High School

Brookstone School

Canyon Crest Academy

Digital Arts & Cinema Technology High School

Edmonds Woodway High School

The Episcopal School of Dallas

Faith Lutheran High School (Team A)

Faith Lutheran High School (Team B)

Forest High School

Grace Church School

H-B Woodlawn

Henry J. Kaiser High School

Highland High School

Howell High School

Lone Peak High School

Madison Central High School


Screening 49

Sunday, October 7th
9:30 am to 11:05 am
Theater 19

“Channel", Experimental by Abigail Marcil, Maitland, FL

“The Final Bell", Comedy by Katie Muschalik, Houston, TX

"Sara James: The Face Of The Foundation", Documentary by Zach Gold, Mount Laurel, NJ

“1 in 5", PSA by Braxdon Cannon and Kiersten Hart, Fort Worth, TX

"ZERO", Drama by Zoe Neugebohr, Therese Labordo, Julia Stankiewicz and Cole McCarthy, Bloomfield Hills, MI

“Strange Fruit: Taking A Stand Through Song", Documentary by Sam Seliger, Columbia, MD

"Cardboard Creations", Broadcast Journalism by Shelby Doroshow, Royse City, TX

“One In Thirty: The Story Of Henry Oster", Animation by Sarah Antabli, Tiffany Chang, Stephanie Cho, Sara Lowin, Gracie Sandman, India Spencer and Juliet Wiener

“Attraction", Comedy by Oisín-Tomás Ó Raghallaigh, United Kingdom

"Shoes", Documentary by Wyatt Chang, Fox Point, WI

“Thorns", Music Video by An Nguyen, Pflugerville, TX

“4242", Experimental by Sara Eustaquio, Portugal

“Indefinable", Documentary by Jessie Skeva, Kevin Dabi and Kelly Lau

“Thanks for the Memories", Drama by Mikey Hardesty, Highlands Ranch, CO

“Behind The Camera", Documentary by Max Friedman, East Setauket, NY


Screening 50

Sunday, October 7th
9:30 am to 11:05 am
Theater 21

“HUMANS", Experimental by Melissa Indeglia, Townsend, MA

“Start Time", Documentary by Jason Tam, Greenwich, CT

“Crab Man", Comedy by Andy Huey

“Moonshiners", Drama by Quinn Fluet, Mamaroneck, NY

“Lettering: A Modern Calligraphy", Documentary by Jackson Jost, Ann Arbor, MI

“Food Drive PSA", PSA by Abigail Karl, Monmouth Beach, NJ

"WHAT_WHAT - The Black Toilet", Music Video by Walker Andrews, Jacksonville, FL

“Black Girlhood: Access & Assets", Documentary by Lynaisha Booker, BriAsia Booker, Zyahna Bryant, Talejha Cowan, Mauriana Evans, Tykeisha Hill, Tanjalir Howard, Zoe Cohen, Abigail Akosua Kayser and Latara Ragland, Charlottesville, VA

“Purity", Animation by Jasper Everitt

“Napalm Trees", Experimental by Joji Baratelli, Los Angeles, CA

“Miss Me", Drama by Ashley Chatmon, Jacksonville, FL

“Snow Business", Comedy by Leia Everett

“Reminders", Experimental by Marie Panday, Owings Mills, MD

“Fresh Start", Documentary by Ramiro Cantu, McAllen, TX


Screening 51

Sunday, October 7th
9:30 am to 11:05 am
Theater 22

“Saving Sight", Documentary by Nicholas Belgrad, Beverly Hills, CA

“Insomnia", Drama by Michelle Yu, Cresskill, NJ

“Super Hyper Mega Lactose Intolerance Film", Comedy by Isabella David, Largo, FL

“Black", Experimental by Gabe Braden, Wyandotte, MI

“T(HE)Y", Documentary by Caroline Callender and Silver Liftin, New York, NY

“Love Song", Music Video by Logan Bennett, Payson, UT

“Stay Alive", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Ethan Restrepo, Jordyn Homan and Casey Auman, Wernersville, PA

“Ota Benga: Therapy", Experimental by Quan Do, Newtown, PA

“The Hustle: Life of Subway Performers", Documentary by Esmelki “Max" Nunez, Jailyn Zabala, Ezequiel "Zeke” Mejia, Christine Pluviose, Richard Dawson and Julie Lozano, New York, NY

"Limbo", Comedy by Lainey Surzhko, Marlboro, NJ

“She Is Somebody", Drama by Deeksha Marla, Los Angeles, CA

“Local Breast Cancer Survivors Share Their Stories", Broadcast Journalism by Emma Steingraber and Ashlyn Vauble, Springfield, MO

“The Youth Rise Up: Leading the Charge for Gun Reform", Documentary by Srinidhi Seshadri and Patricia Wei, San Jose, CA

“Springfield Food Trucks", Broadcast Journalism by Sasha Agarwal, Katie Saiko and Emma Steingraber, Springfield, MO

“Those Who Sit Above", Experimental by Sebastian Marcano-Perez, Doral, FL


Screening 52

Sunday, October 7th
9:30 am to 11:05 am
Theater 23

“Wards", Drama by Gabriel P. Braden, Wyandotte, MI

“Homecoming Promo", Action Sports by Melanie Zburlea and Thomas Harmond, Sugar Hill, GA

“Her Pale of Water", Drama by Ryan Manuud, South Setauket, NY

“Oso Strong", Documentary by Maddie Lausted and Freeman Marshall, Seattle, WA

“Gov Visit", Broadcast Journalism by Isaac Miller

"Our Personas", Drama by William Higbie, Detroit, Michigan

“What's the Difference?", Animation by Jacob Brain, Salt Lake City, UT

“Little Voices", Comedy by Nathan Ginter, Kalamazoo, MI

"Fantasy", Drama by Tia Wren, Lawrenceville, GA

“Lum and Abner Story", Documentary by Juan Palma, Rogers, AR

“Lady Lazarus", Drama by Sofia Martinez, Austin, TX

“Beneath the Hate", Documentary by Max Mereminsky, Daniel Goodman, Tom Stiel and Jake Berman, San Diego, CA

"Campus Concealed Carry Bill", Broadcast Journalism by Warren McCombs, Fayetteville, AR

“Temporal Fears", Drama by Suhaib Qasim, Burr Ridge, IL

“Trip Me I Can't See You", Comedy by Jo Mortimer and Dakota Elegante, Orem, UT

“Imperfect", Drama by Lauren Plattman, Berkeley Heights, NJ

“Alterare Natura", Experimental by Nicolas Cardenas-Miller, State College, PA


Screening 53

Sunday, October 7th
11:15 am to 12:30 pm
Theater 19

"Circus", PSA by Yeun Lee, South Korea

“Mental Health Above All Else", Documentary by Kiele Head and Siobhan Moher

“Winter", Drama by Hudson Flynn, New York, NY

“Sweet Adolescence", Music Video by Antonio Gustin and Parker Henry, Orem, UT

“Identite", Comedy by Sofia Rao and Serena Aimen, New York, NY

“Good For You", Drama by Ashley Kramer, Jacksonville, FL

“Hollywood Sucks", Animation by Funmi Adetola, Canada

“Mostly Sunny", Documentary by Roxanne Kassapidis, Greenwich, CT

“Live for What You Love", Experimental by Herschey Liss

"Mexican Standoff", Comedy by Will Cherico, Darien, CT

“GRAY", Drama by Liv Coron, Bellevue, WA

"Bottled Emotions", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Zach Boone, Seattle, WA

“What is Beauty?", Documentary by Jen Miller, Maynard, MA

"We're Alone", Experimental by Eli Solt


Screening 54

Sunday, October 7th
11:15 am to 12:30 pm
Theater 21

“Dark Sided", Comedy by Alora Thompson, Dallas, TX

“The Right Bin", Documentary by Geoff Chen, New Zealand

“The Tournament", Drama by Miriam Butt, Saint Petersburg, FL

“Brothers", Animation by CJ Jobelle, Burbank, CA

“Inside the Industry", Documentary by Kate Murray, Georgia Ferguson and Clementine Marcogliese, Wilton, CT

"Custody", Drama by Vincent DeSantis, Livermore, CA

“Insured Demise", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Josh Jaffe, Seattle, WA

“Joy Unbroken", Drama by Alejandro Lombard Studio City, CA

“Early Birds", Documentary by Jakob Klein, Aaron Park and Lex Torrington

“Water Birth", Comedy by Sam Bovard, Jaclyn Goldstein, Jessica Herlitz and Alyssa Miller, Dallas, TX

"A Broken Family”, Drama by Brayden Palluck

“Il Panettiere (The Baker)", Documentary by Stephen An, Lawrenceville, GA

“The Ironman", Broadcast Journalism by Christopher Ahrendt, Miami, FL


Screening 55

Sunday, October 7th
11:15 am to 12:30 pm
Theater 22

“One Small Step", Documentary by Runxiao Luo

“Heatwave", Drama by Jacob Langsner, Las Vegas, NV

“Transformation", Experimental by Margot Roa-O'Brien

“Women Unmasked", Documentary by Lindsey Whitus, Charlotte, NC

“Stage Left: An Inside Look", Comedy by Hope Glowacki, Skaneateles, NY

“Wonders Of Wildlife", Broadcast Journalism by Kaylee Sun and Kayla Helms, Springfield, MO

“What's inside a tampon?", Documentary by Caitlin Kelly, Rancho Palos Verdes, CA

“Dog Eat Dog", Comedy by Josh Ceranic, Lakeland, FL

“Smile", Experimental by Jackson Yeomans, Orinda, CA

“The Night I Lost My Favorite Jacket", Animation by Jenna Krumerman, Dallas, TX


Screening 56

Sunday, October 7th
11:15 am to 12:30 pm
Theater 23

“Harmony", Drama by Ella Fields, Woodland Hills, CA

“Home Opener Promo", Action Sports by Ian Islam and Matt Wood, Sugar Hill, GA

“Side By Side", Documentary by Joy Gao, Dallas, TX

“Paranormal People", Comedy by Diego Martinez, Pomona, CA

"Answer", Drama by Myles Johnson, Brooklyn, NY

“Blue Line Bears", Documentary by Samantha Romero and Alex Quattrone, Fort Myers, FL

“Close to Home - #NationalSchoolWalkout", Broadcast Journalism by Tahneek Rahman, Orlando, FL

“All The Way Down", Drama by Colin Gilloon

“To See The Sky Again", Experimental by Justin Kaminuma, Chelmsford, MA

“Delucas", Documentary by Scarlett Gooch


Film Invitational Screening 2

Sunday, October 7th
11:50 pm to 2:00 pm
Theater 12

Nature Coast Technical High School (Team A)

Nature Coast Technical High School (Team B)

North Plainfield High School

The Packer Collegiate Institute

Perth Amboy High School

Prosper High School (Team A)

Prosper High School (Team B)

Santa Monica High School

School Without Walls

Sun Valley High School

Taipei American School

Universal Academy

Virginia Episcopal School

Washington-Lee High School (Team A)

Washington-Lee High School (Team B)

West Broward High School

Westlake High School

White County High School


Screening 57

Sunday, October 7th
12:40 pm to 2:10 pm
Theater 19

“Memory of Things Gone", Drama by Scott Larson

“Global Dynamics: A Robot Doc", Documentary by Derek Walker, Stone Mountain, GA

“Sam and Micheal's GTA", Comedy by Quinn Browne Collins

“WANDER", Experimental by Matthew Pifko, Port Jefferson, NY

“Okay", Drama by Jenna Soong, Los Angeles, CA

“Beautiful Friday", Documentary by Ethan Grinberg, Mahomet, IL

“Velveeta", Comedy by Ben Senior, Winnetka, IL

“Hannah Storm", Documentary by Delaney Coleman, Norwalk, CT

“Students And Staff At Central High School Are Positively Affected By Foster Care", Broadcast Journalism by Kaylee Sun and Kayla Helms, Springfield, MO

“Metallico", Experimental by Alisha Nathani, Irving, TX

“When The Morning Comes", Drama by Daniel Isaacs, Noblesville, IN

“Inkblot", Experimental by Nolan Zunk and Lucienne Nghiem, Midl, VA


Screening 58

Sunday, October 7th
12:40 pm to 2:10 pm
Theater 21

“None the Wiser", Drama by Sam Kellman, Los Angeles, CA

“You", Experimental by Samantha LaRochelle, Belford, NJ

“Not Trash", Documentary by Nolan Trifunovic, Northridge, CA

“Disconnected", Animation by Sarah Wimbish, Lilly Parker and Natalie Piszcz

"The Journey", Experimental by Ethan Feaster, Palmer, AK

"Living Concrete", Documentary by Zachary Spier and Brittney Long

“Bunker", PSA by Christian Arnsparger, Madison, AL

“Birthday", Drama by Connor Newton, Phoenix, AZ

“Grocery Store", Comedy by Charlie Zehner, Lauren Jernigan and Eli McKenzie, Tustin, CA

“Lakeside Legacy", Broadcast Journalism by Abby Hanks

“Our Treasure", Documentary by Jessica Mao and Jelina Liu

“Writer's Block", Comedy by Hollis Rosenkranz, Lakeland, FL

“Ya-Ka (Our Water)", Documentary by Marley Nelson

“Sunrise", Drama by Danny Dessner, Locust Valley, NY


Screening 59

Sunday, October 7th
12:40 pm to 2:10 pm
Theater 22

“The Window Vignette", Animation by Bethany Draper

"Misery", Drama by Tom Kirkpatrick, Israel

“HIV and AIDS Explained", PSA by Richard Ren, Jericho, NY

“A Funeral For Danny", Comedy by Sam Sexton, Santa Monica, CA

“Hello", Experimental by Derek Hockemeyer

“Eternalness", Drama by Alyssa Lara, Westwood, NJ

“Dickerson Park Zoo", Broadcast Journalism by Sasha Agarwal and Katie Saiko, Springfield, MI

“I Don't Know", Drama by Molly Smith, Clermont, FL

“I Love You", Comedy by Aiden Glikmann, Woodland Hills, CA

"Finding Home", Documentary by Yolande Morrison

“The Mom Plan", Middle School by Ella McKeon, Sherman Oaks, CA

"Lament, Limbo", Experimental by Tessa Hill, Canada

“Blues Hockey", Action Sports by Jaewoo Ahn, Pottstown, PA

“Atlanta International Night Market Promo", PSA by Barry Chen, Sugar Hill, GA

“Just Stories", Drama by Ishan Modi


Screening 60

Sunday, October 7th
12:40 pm to 2:10 pm
Theater 23

“Love Letter", Experimental by Abigail Reese CA

“Monster Vision: A History And Analysis Of Horror Cinema", Documentary by Matthew Hoobin, Clearwater, FL

“Jeff's Letters", Drama by Maggie Brill, New York, NY

“Adrift", Animation by Jacob Garcia, St. Petersburg, FL

“LIGHTBEAST", Comedy by Dimantai Johnson, Houston, TX

“Altruism", Drama by Caleb Miller, Blue Springs, MO

“Signing Day 2018 Promo", PSA by Andy Cole and Jacob Reese, Sugar Hill, GA

“Words for Hermit Boys", Drama by Sophia Heriveaux and Ben Krueger, Maplewood, NJ

“Baby Doe", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Adriana Barrios and Iris Savatovsky, Miami, FL

“The Five Senses", Experimental by Kery Harper, Highlands, NJ

“I'm Your Brother", Drama by Michael Deng, Woodberry Forest, VA

"Desperate, Anything Helps!", Comedy by Haley Pine, Barrington, RI

“I'm Starving", Drama by Roman Armstrong and Justin Carmouche, Alexandria, LA

“Anxiety", Middle School by Emma Lenoski


Screening 61

Sunday, Ovelactober 7th
2:20 pm to 3:55 pm
Theater 19

“Eden", Drama by Monica Matute, Miami, FL

“The Reset Button", Comedy by Pong Tulyathan, East Hampton, NY

“Marching Towards Equality", PSA by Cecilia Duncan, Greenwich, CT

“Nine on the Line", Drama by Lagarto Films

"La Leyenda Picante", Animation by Wilson Jones, San Antonio, TX

“Slow Dive", Drama by Sadie Edney

“Silenced", Documentary by Daniel Sohayegh, Old Westbury, NY

“A Series of Conversations With Myself", Drama by Chelsea Eisen, Rockville Centre, NY

“Why People Don't Text Back", Comedy by Luke Van Mol, Redding, CA

“Wait On It", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Dylan Vento, Miami, FL

“Enjoy the Show", Drama by Ian Linn

“Progression", Experimental by Maria Martinez

“Camp David: 30 Years of Conflict, 13 Days to Resolution", Documentary by Charles Shi, Joey Huang, Aidan Goldenberg-Hart, Eli Protas and Daniel Greigg, Potomac, MD


Screening 62

Sunday, October 7th
2:20 pm to 3:55 pm
Theater 21

“Radiance", Drama by Boris Vesselinov, Plano, TX

“Lavastory", Comedy by Stephen Maransky and Peirce Robinson, Jenkintown, PA

“LGBTQ+ History Month PSA", PSA by Aaron Gallegos, Glenview, IL

“you can never run away from your problems", Experimental by Saul Singleton

“Seasons", Drama by Caroline Subbiah, Plano, TX

“The Life of a Barber", Documentary by Joji Baratelli, Los Angeles, CA

"Sequential", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Teddy Holcomb, Chicago, IL

“GRIEF.exe", Animation by Dylan Santa Cruz

“To No One", Experimental by Ashley Kramer, Jacksonville, FL

“Money Talks", Documentary by Jared Goudsmit, Kirkwood, MO

“Picnic Perfect", Comedy by Cal Thacher, San Francisco, CA

“The Struggle", Drama by Johannes Sivertsen Stilhoff, Denmark

“Unwaivering: The Story Of August Landmesser", Documentary by Joshua Lederberger

“Rabbit Men", Drama by Grant Owens, Ellicott City, MD


Screening 63

Sunday, October 7th
2:20 pm to 3:55 pm
Theater 22

“Running Toward Success", Action Sports by Lucy Logan, Debbie Sargen and Blas Gotera, Miami Springs, FL

“Reinventing JVB", Documentary by Rachel Goodman, Troy, MI

“All The Wonder In The World", Animation by Cooper Boss, Lexington, KY

“Strangers", Drama by Ben Kaiser, New York, NY

“Help Me", PSA by Ashley Lee, Irvine, CA

“Not So Boring", Comedy by Ben Jenkins, New York, NY

“The Hitchhiker's Guide to Suburbia", Drama by Alex Alford and Zak Denley, Frisco, TX

“Don't Cry, For I Am He", Experimental by Angel James, Glenside, PA

“Unaltered", Documentary by Kimberly Hansen

“Killer Karma", Horror/Sci-Fi/Fantasy by Carson McKinnon, West Jordan, UT

“Why is the Ocean so Important?", PSA by Kate Carlin, Keller, TX

“Old Bloo", Comedy by Jack Nordstrom, Los Angeles, CA

"Full/Empty", Experimental by Leila Hilf, Birmingham, MI


Screening 64

Sunday, October 7th
2:20 pm to 3:55 pm
Theater 23

“Cut", Documentary by Aicha Cherif, New York City, NY

“Shoes", Comedy by Sam Ashbrook, Stephen Conrad and Benji Tucker

"Party Foul", Drama by Yoni Azulay, Horsham, PA

“Anti-Smoking PSA", PSA by Max Rogoff and Conrad Holzman, Irvine, CA

“FIRST® Relations", Drama by Daniel Sotelo-Reiner, Forest Hills, NY

“Phillip Bruce", Documentary by Nepal Arslan

“Autophobia", Music Video by Emily Puglisi, Southbury, CT

“I Am Not Broken", Animation by Abrielle Yen Marsden, Burbank, CA

“Puppy Love", Comedy by Amanda Lee, Frisco, TX

"Lose Yourself to Dance", Drama by Thomas Bolles, Arlington, VA

“POWERLESS", Middle School by Landon Roesch, Los Angeles, CA

“Black Lives Matter Flag Raising At Burlington High School", Broadcast Journalism by Maia Vota, Burlington, VT

“Big Bluff", Drama by Jimmy Noetzel, Bossier City, LA

“Wanderlust", Experimental by Ashley Resnick, East Setauket, NY